Sunday, June 21, 2015

Eve

Kohtusin Sinuga  esimest korda ülikooli kunstikabinetis
Aasta võis olla midagi 80+
Ilmusid seltskonda selline habras,  graatsiline, pikajuukseline, kaunis  ja armas noor daam.
Kasemaa ikka narris Sind klassijuhtajaks.
Aastate jooksul ikka puutusin Sinuga tihti  kokku: laste kunstikoolis, kabinetis ja mitmes seltskonnas.
Meie omavaheline jutt klappis ja me vestlused olid alati pikad ja südamlikud. Tihti  kohtusime Sinuga  laste kunstikoolis, kui seal külas käisin ja viimased kohtumised olid küll põgusad aga meeldejäävalt südamlikud. Kutsusin Sind ikka enda juurde   koosviibimistele ja mõnikord Sa ka tulid rõõmuga, kui  töö lubas. Fb s sai vahel arendatud Sinuga pikki vestlusi ja oli tunne, et Sa oledki  selline mõnus sõber , kes on alati olemas. Eelmisel aastal, kui käisid mu sünnipäeval, sõrmitsesid Sa mu keraamikat ja ütlesid, et Sa oleksid rõõmus, kui teeksin Sulle ka sünnipäevaks midagi sellist.
Talvel  tuli kurb teade, et Su aeg sai otsa. Käisin  Sind ära saatmas ja olin kurbusest nõretamas, et ei saanudki Sulle teha vaasi, mida igatsesid endale.  Matusetalitlus  venis nii pikale, et me keegi eriti ei saanud jätta Sinuga hüvasti, kui hakati Su kirstu kaanega katma, hüppasin  ma püsti ja pistsin käe Su  kätele, et jätta veel ja viimast korda hüvasti, Su kolleegid ütlesid, et see olevat olnud kena žest, et ma jätsin nagu hüvasti kõigi  nende eest, kes seda aja puuduses teha ei saanud. peielauas leppisime Su õega kokku, et su sünniaasta päevaks teen vaasi ja  su urnimatuseks  võtan siis kaasa. Hakkasin varakult õhinaga valmistama seda vaasi ja planeerima reisi su viimsele puhkepaigale. Keraamika ahi otsustas katki minna ja ma ei tahtnud Su hauale tulla ilma vaasita. 21. juunil , kui on Su sünnipäeva hommik tahaksin Sulle laulda  nagu igal aastal, aga  Sul ei ole ju seal teispoolsuses telefoni. Nii ma siis mõtlen Su peale, nende ilusate hetkede peale, mis  mulle kinkisid ja olen tänulik Su sõpruse eest. Ehk see ahi katki läkski seepärast, et oleksid tahtnud, et tuleksin kunagi hiljem Su hauale üksi, ilma suurema kärata, nagu me ikka kohtusime su eluajal,   vaikselt , mõtlikult, filosofeerides, rääkides südamest südamesse.Panen Sulle tehtud vaasi lauale, pistan sinna põllulilli ja süütan küünla... Kunagi tulen ka selle vaasiga Viljandisse , et austada Su viimset puhkepaika.
Armas  Eve, aitäh et olid.


Karin

Karinil on aastaid juba ligi 70
Karin õppis kunagi  muusikakoolis klaverit, nüüd ei ole ta aastaid mänginud ja pianiino seisab mingite asjade all peidus.
Karin on töötanud elu jooksul erinevatel töökohtadel õpetajast ja klaverisaatjast kuni koristajani välja. Kui ta sõbranna lapsi enda juurde  ühel suvel majutas, siis need kuulsid öösel, kuidas Karin imeilusti klaverit mängis öösiti, päeval ta mängida  ei julenud, sest äkki keegi kuuleb, kui „halvasti“ ta mängib.
Karin loeb palju, vaatab   igasugu saateid telest ja ta maailma pilt on mõnes mõttes üsna  avar, aga mõnes mõttes on tal eelarvamused ja kinnistunud arusaamad. Kui teda ennast väga solvab , kui keegi ta kohta kas või poole sõnaga halvustavat ütleb, on ta teistele varmas silte riputama.
 Karin elab üksi ja püüab kogu hingest saada toime oma majaga, mis on tegelikult ta poja oma, aga poeg ei  ela selles majas, töötab kaugel teises linnas ja kui vahel harva koju tuleb, siis pahandab emaga , et see on ta kodu ära lõhkunud. Karin aga on  hoopis tohutult ehitanud,  ostnud endale segumasina, valab seinad betooni, mis on pehkinud, vahetab majal aknaid ja kujundab aeda. On ostnud kokku hulga põnevaid taimi  ja puid oma väikesest pensionist, kaevanud ümber vundamendi ja kogu aia, tassib igalt poolt ülejäänud  ehitusmaterjali ja teeb sellest oma elumajale seinu  põrandaid..
Karin ehitab  ja toimetab oma elamises ja aias praktiliselt üksi, mõnikord käib  tal abilisi, kellega ta on püsti hädas, sest tal ei ole neile midagi maksta ja tänapäeval aitäh eest keegi väga ei abista teisi.

Karinil on üks saladus, ta  on juba aastaid liikunud ringi vaid  jalgrattaga, isegi paksu lume ja käreda külmaga. Ta  kardab sõita  autode või bussidega, ta pole aastaid käinud teisel pool linna, sest ta ei suuda minna üle kesklinna, teda haarab sel juhul  ületatamatu  paanika hoog.  Kui ta oma aias ja majas toimetab, ei tea keegi, kui raske ta elu tegelikult on. 
Mõnikord mõni eksib ta aeda ja majja ja kukub õiendama, et kui kole tal kõik on ja kui palju tal tegemata, on , aga seda ei näe keegi kui palju ta juba teinud on. 
Karini ainus   truu kaaslane  on ta televiisor, kui Karin enam ei jaksa ehitada,  lamab ta televiisori ees, see siis jutustab talle lugusid, annab infot maailmast,  on talle kaaslaseks, sest naine ise enam kaugele ei lähe ja kui ta ongi kodust välja läinud , haarab teda üsna pea  tappev ärevus ja ta peab ruttu koju tagasi väntama. 
Kui sa möödud ta majast ja näed teda seal aias  või õues askeldamas, ütle talle üks hea sõna, ta on selle kuhjaga ära teeninud.


Saturday, June 20, 2015

Matti Milius

Saatsime sind viimsele teekonnale 15. juunil

Hakkasin mõtlema, et  tänu sulle   oman tohutut tutvus- ja sõpruskonda ja pole sellele enne üldse  mõelnudki, et kui poleks kohanud sind, poleks mu eluteele paljusid põnevaid sündmusi ja inimesi  juhtunud.
Emakene ikka hoiatas mind Werneri kohvikus, et vaadaku ma, kui kole vanamees sa oled, et hoidku ma selle homeeriliselt naerva ja isemoodi käituva  hirmsa mehe eest. Olin nooruke tütarlaps, kui sind esimest korda nägin kohvikus tormamas lauast lauda ja valjult midagi seletamas. Mõned aastad hiljem, kui olin juba täisealine ja  olin paar aastat rahvateatris tegutsemas, seisime   Werneri ukse ees teatrikaaslasega, palusin ma ennast sulle tutvustada. Küsisin, et kas ta tunneb sind ja  kas ta saaks meid  tuttavaks teha. Anne oli kohe varmalt nõus ja siis algaski mul tõelisel tormiline seltsielu. Sa viisid mind kokku paljude põnevate kohtade ja inimestega. Tänu sulle sattusin ma ülikooli kunstikabinetti, kust ma enam lahkuda ei tahtnud. Kunstikabinetist leidsid mind üles kunstiõpetajad, kunstnikud. Nii sattusin lastekunstikooli, kunstnike liitu ja  kunstikooli modelliks, sain sõpruskonna, kes mu ellu  lisasid värvi ja vürtsi. Sa viisid kokku mind ka  mu esimese abikaasaga, mida sa hiljem  küll kahetsesid, kui me elu  hästi ei kulgenud.  Tihti sattusime koos üritustele, häppeningidele, üritustele. Kord läksime  seltskonnaga koos Elva haiglasse Priidu Beierit vaatama, läksime enne mu kodust läbi, et võtta kaasa rannariideid, et siis ühtlasi ka järves käia. Olime siis  koos kõik mu korteris Kalevi tänaval,  kõik piilusid eestoas mu  raamaturiiulisse, minu kodus oli üks toa sein maast laeni  täies pikkuses täis raamatuid ja mina  otsisin tagumises toas endale riideid kaasa. Olin  noorena hästi sale, kuid juba siis üsna pika kasvu ja õmblesin endale ka trikood ise, sa haarasid mu käest mu trikoo ja riputasid enda suure kõhu peale ja lihavale rinnale, ise naerdes, et see on täpselt paras sinu rindadele. Kui me siis   kambaga suundusime  raudteejaama poole, sa mu  maja koridoris ju vakka ei saanud olla, laskusid mu maja kolmandalt korruselt alla trepikojas valjult vesteldes ja naerdes,  tekitasid naabrites uudishimu ja hiljem oli mul hulga seletamist vanematega, et miks ma kutsun sinusuguseid hirmsaid inimesi endale külla.
Sinuga ikka juhtus  kord piinlikke kord põnevaid seike. Lembit Kurvits oli  ükskord mu Salme tänava üürikorteris mingi tibiga ja  sina tahtsid tulla  ka siis meile külla, kui siis kaugelt nägid, et Lembit on teise korruse akna peal, hakkasid sa sisse murdma suvalisest uksest, küsimata kuidas mu korterisse sisse pääseb, su  tegutsemine  oli enamasti nii kiire ja ootamatu, et muud ei osanud tihti teha su selja taga, kui häbist silmi maha lüüa või peast kinni haarata. Naabrid olid kurjad, et miks ma tulen mingi suure seltskonnaga nende ukse taha südaöösel kolistama. Ühel kenal suvepäeval istusin ma  Püssirohu välikohvikus ja  sa tulid tormates kohale ja tahtsid, et ma sinuga kuhugi kaasa läheks, kui ma hakkasin vastu ajama,   haarasid  mu käekoti ja tormasid sellega minema. Nii me siis tormasime sinuga üle Toome, sina ees ja mina järel oma varanatukest päästes.
Sa teadsid kõike ja kõiki, kes kellega abielus on, kes mis aastal sündis, lahku läks, kes millise teose tegi, raamatu kirjutas, kes kellega sugulane on.
Ikka ja jälle tuleb silme ette mälupilte koosviibimistest, kuhu sa kohale tormasid,  naerdes oma pöörast  naeru, suitsetades piipu ning kaasas kandes kohvrit  kirjutusmasinaga.  Me Tähtvere korteris trükkisid sa järjekordselt ümber mingit raamatut  me kodusel masinal ja ühel hetkel kargasid sa püsti ja  meeletu röögatusega virutasid mu  tillukese lumivalge  kassipoja  vastu maad, Kui küsisin, et mis  sul hakkas, vastasid sa röökides ja põristades r-i, et see kass kargas sulle turja. Kassike siis miskipärast arvas, et seda kätega vehkivat suurt olevust tuleb turjast rünnata.



Kui ma  taaralinnast aastaid eemal olin, läksid me teed erinevaid radu, sõbrad ja tuttavad ikka olid meil ühised. Mu parimast sõbrast sai  ühel hetkel su kihlatu, nii sain kuulda ikka jälle su  meeletutest tormamistest ja  seiklustest.

Ühel päeval sai su tormamine otsa.
 Aitäh , et olid...


 Pildid:  Kristjan Teedema foto matustestAapo Pukk `i maal Mattist